Kedves Olvasó!
Amit nem értek, hogy az olvasást népszerűsíteni, támogatni kellene nem pedig büntetni azt. Sajnos, a 2024. október 1-jén és utána megjelenő könyveket nem lehet majd 10% -nál nagyobb engedménnyel árulni, hála egy új törvénynek.
Mit tartalmaz a törvény?
A jogszabály, ami ezt az engedményes dolgot leírja, az 1997. évi CXL. törvény a muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásról és a közművelődésről szól, ennek a 2024. október 1-től hatályos változata.
Ami nekünk most érdekes, az árkötöttségről szóló bekezdések. Ugyanis, így nevezik (árkötöttség), hogy amint a kiadásért felelős cég vagy személy kitalálja a könyv árát, abból a könyvárból utána 1 éven át maximum 10% kedvezményt lehet adni. Ha érdekel a részletes törvény, akkor keresd a törvényben a VIII/A. fejezetet: „A könyvek árkötöttségére vonatkozó rendelkezések”.
Mostantól nem adhatok az új könyvekre akkora kedvezményt, amekkorát csak akarok. Nem adhatom ajándékba egy másik könyv vagy egy szolgáltatás mellé. Ha egy vevő több könyvet rendel, nem adhatok neki extra kedvezményt, mivel utána ezt bírsággal szankcionálják.
A szabályzással nem értek egyet, de ezt kár ragozni, sajnos, a GVH (Gazdasági Versenyhivatal) már készül rá, hogy ellenőrizze a kiadókat, viszonteladókat, és repkedni fognak a százezres bírságok, ha valaki kiskapukat nyitogat és a törvényi határokat feszegeti.
Például, ha az 5000 Ft-os könyv mellé 500 Ft-os kupont adok, azzal máris kimerítettem az összes kedvezmény maximum 10%-os keretét.
Tehát nem működik az, hogy az 5000 Ft-os könyvet 4500 Ft-ért adom, plusz még 1000 Ft-os kupont is adok, amit valami másra beválthat az olvasó. Ebből a kettőből vagy az egyiket csinálom, vagy a másikat, de a második opcióval már törvényt szegek.
Előrendelési kedvezmények?
Nem, sajnos nem lehet előrendelői kedvezmény sem, ami nagyobb mint 10 %. A jogszabály egyértelműen, leírja, mi számít kedvezménynek, és definiálja az árat. Igen, az árat mindig rá kell írni a könyvre. (Eddig ez nem volt kötelező, csak a kereskedelmi forgalomba kerülő könyvekre kellett ráírni az árat.) A megjelenés napjától 365 napig legfeljebb 10% kedvezménnyel árusítható. Amíg nem jelent meg és nincs a kezemben, nem tudom teljesíteni a megrendelést. Hiába vette meg az olvasó előrendelési áron, amikor én odaadom-elküldöm, már „meg van jelenve” és így vonatkozik rá a maximum 10% engedmény.
Ingyenes szállítással is problémák adódhatnak!
Ha a webáruházban a szállításnak van díja, és az új könyvek rendelésekor ezt engedem el, akkor az ellenőr ezt az összeget látja. Azaz ki tudja számolni, a könyvárhoz képest ez mekkora engedmény. Ha az 1000 Ft-os szállítási díjat engedem el az új, 5000 Ft-os könyvre, akkor azzal 20% engedményt adok, azaz törvényt sértek.
E-Bookra vonatkozik az új szabályozás?
Az árkötöttségi rendelkezés az e-könyvekre is vonatkozik, sőt a hangoskönyvekre is. Ha már megjelent valamilyen árral, akkor abból legfeljebb 10% kedvezményt adhatok 365 napig.
Jelentősen rontja a szerzők és kisebb kiadók mozgásterét, mivel a kisebb darabszámmal megjelenő könyvek előállítási költségei elég magasak, sok kezdő író veszteséggel vagy haszon nélkül adja a könyveit remélve, hogy megismeri az olvasók egy nagyobb része. Így, már a veszteség vagy nyereség optimalizálása érdekében sem játszhat kedve szerint a kedvezményekkel! Ha kisebb kedvezményekkel és magasabb árakkal találkozol a könyvesboltokban akkor ez a törvény az oka!
Köszönöm, hogy meglátogattad az oldalam.
Üdvözlettel:.
Gary Abott